Zemeņu stādi

Zemeņu audzēšana

Kuram gan negaršo zemenes?! Taču, kādi zemeņu stādi ir nepieciešami, lai tās izaudzētu pašu dārzā, un iegūtu sulīgas un gardas ogas? Šobrīd pieejamo stādu klāstā varam atrast virkni šķirņu, taču ne visas ir piemērotas piemājas dārziņam.

Kā izvēlēties zemeņu šķirni

Izvēloties zemeņu šķirni, jāņem vērā, kādiem apstākļiem tās ir domātas. Piemēram, ir zemeņu šķirnes, kurām nepieciešams ļoti silts klimats, un to audzēšana Latvijā iespējama tikai siltumnīcās. Tāpat jāņem vērā, ka šķirnes atšķiras ar ražas apjomu, ogu garšu un stādu izturību pret mainīgiem laika apstākļiem un kaitēkļiem. Piemēram, šķirne “Lambada” ir ar ļoti gardām ogām, taču šie stādi ir mazāk izturīgi pret aukstumu un slimībām, tādēļ, ja plānota auksta sezona, daudz labāka izvēle būs šķirnes “Syria” un “Malwina”. Savukārt zemeņu stādi Rumba ir agrīna šķirne, kas ir īpaši izturīga pret pavasara salnām.

Zemeņu stādu iegāde

Zemeņu stādu iegāde iespējama daudzviet, taču, ja nepieciešami zemeņu stādi cena ir tikai viens no rādītājiem, kas jāņem vērā. Dodoties uz audzētavām ražas sezonas laikā, varam arī pagaršot dažādu šķirņu zemenes, iepazīt tuvāk to kopšanas īpatnības un jau savlaicīgi izvēlēties, kuras šķirnes vislabāk atbilst mūsu vēlmēm un vajadzībām.

Zemeņu stādi no Latvijas audzētavām

Ja vēlamies tuvāk apskatīt zemeņu stādus un ierasties pie zemniekiem klātienē, lai uzzinātu vairāk par katru no zemeņu veidiem, tad visērtāk ir doties uz tuvāko audzētavu, piemēram, zemeņu stādi Vidzemē ir pieejami vairākās saimniecībās, tostarp Naukšēnu novada bioloģiskajā saimniecībā “Stūri”, kas piedāvā dažādu šķirņu un sezonu zemenes. Tāpat pieejami zemeņu stādi Rīgā un daudzviet citur.

Sekojot līdzi laikam, šobrīd pieejami pat zemeņu stādi internetā, kurus varam ērti izvēlēties pēc to galvenajiem rādītājiem:

  • sezona – vai šķirne ir agrīna, vidēji agrīna vai vēlīna;
  • raža – vai stādi nes daudz ogu;
  • garša – vai ogas ir saldas un sulīgas;
  • izturība – stādu un ogu izturība pret aukstumu, salnām, slimībām un kaitēkļiem;
  • izskats.

Apskatot visus augstāk minētos faktorus, varēsiet jau daudz veiksmīgāk atlasīt Jūsu dārzam un vajadzībām piemērotākos stādus, lai tie nestu gardas ogas un izturētu gan ziemu, gan vasaru.

Zemeņu stādi no ārvalstīm

Lai gan zemenes un to stādi plašā klāstā pieejamas arī tepat Latvijā, pēdējos gados īpašu popularitāti gūst zemeņu stādi no Holandes, jo Nīderlandes selekcionāri ik gadu nāk klajā ar jaunām, arvien izturīgākām zemeņu šķirnēm, kuras spēj izturēt pat ļoti mainīgus laika apstākļus un saglabāt izcilu ogu garšu. Piemēram, frigo zemeņu stādi, kas tiek ievesti sasaldētā veidā, ir īpaši iecienīti, jo sniedz ražu jau 60 dienas pēc to iestādīšanas.

Ieteikumi zemeņu stādīšanai

Zemeņu stādīšana iespējama dažādos laikos, un katrā no sezonām tās prasa īpašu kopšanu, taču gan stādīšanas laiks, gan nepieciešami apstākļi var atšķirties, atkarībā no izvēlētās šķirnes. Vislabākais laiks zemeņu stādīšanai ir augusts, tomēr ir šķirnes, kuras var stādīt arī visu vasaru, sākot jau no aprīļa. Galvenais, lai zemenes veiksmīgi ieaugtu un sniegtu ražu, jāparūpējas arī par auglīgu, tīru zemi saulainā vietā, bez nezālēm.

Pareizi izvēlēti zemeņu stādi ir tikai viens no soļiem ceļā uz veiksmīgu un gardu ražu. Tāpat rūpīgi jāizvēlas piemērota vieta to iedēstīšanai un jānodrošina regulāra kopšana, atbrīvošana no nezālēm un laistīšana, lai stādi augtu, neslimotu un sniegtu daudz sulīgu ogu.