Fakti par zemeņu augiem

Zemeņu augs ir rožu ģimenes loceklis un domājams, ka to audzē kopš senās Romas. Šodien zemenes tiek audzētas katrā kontinentā, izņemot Antarktīdu, un tikai Kalifornijā audzēto zemeņu skaits aptvertu Zemi 15 reizes. Ir vairāk nekā 100 šo daudzgadīgo augu veidi, kas piemēroti dažādiem klimatiskajiem apstākļiem un augšanas apstākļiem.

identifikācija
Neskatoties uz nosaukumu, zemenes nav tehniski ogas vai augļi, bet gan auga putekšņu galiņi. Zemeņu augu augļi faktiski ir mazie melnie plankumi uz “ogu”. Zemeņu zieds vidēji ir no pieciem līdz septiņiem ziedlapiņām, savukārt tipiska zemeņu virsma ir 150 līdz 200 sēklu. Sēklas var augt, lai padarītu jaunus augus, bet lielākā daļa zemeņu stādu, ko vairo skrējēji. Noteiktos apstākļos zemeņu augiem ir zināms, ka tās veido matētas kolonijas, kas dzīvo līdz 50 gadiem.

Veidi
Zemeņu augi ir iedalīti trīs kategorijās: jūnijs, kas ražo visvairāk aromātiskās ogas; kas katru gadu nodrošina divas galvenās kultūras; un dienas neitrāls, kas ziedu un augļu konsekventi visu vasaru. Zemeņu formas atšķiras no slīpuma līdz koniskam līdz kakla vai ķīļam, un šķirnes var ražot dažādas formas ogas atkarībā no klimata, kurā tās audzētas. šķirnes veids, kas atbilst konkrētai videi, ir atkarīgs no preferencēm un audzēšanas apstākļiem. Piemēram, “Diamante” ir jutīgs pret lietus bojājumiem, “Camarosa” ir relatīvi izturīgs, savukārt “Camino Real” ir ļoti izturīgs pret lietus bojājumiem.

Audzēšana
Zemeņu augi panes gandrīz jebkuru dārza augsni, bet bagātāka augsne, jo lielāka būs kultūraugi. Viens akru zemes var augt aptuveni 50 000 mārciņu zemenes. Lielākajai daļai piemājas dārznieku labs īkšķis ir stādīt 125 augus, lai nodrošinātu pietiekami daudz augļu, lai četrām ģimenēm ēst svaigas, saldētas un konservētas ogas. Divas sistēmas, ko izmanto zemeņu kultūrai, ietver matētu rindu, ko izmanto ar jūniju saturošām zemenēm, un kalnu sistēmu mūžīgai vai neitrālai šķirnei. Visām šķirnēm jāsaņem pilnā saulē vismaz astoņas stundas dienā, kas veicinās augu audzēšanu 30 līdz 50 skrējēju augiem pirmajā izaugsmes gadā. Vislabākos apstākļos jūs varat novākt vismaz 1 kv.

Ražas novākšana
Atkarībā no zemeņu stādu daudzveidības un laika apstākļiem laiks no pirmās ziedēšanas līdz gataviem ēdieniem svārstās no 18 līdz 45 dienām. Ogu krāsa, kad nogatavojies, mainās arī no vienas šķirnes uz otru, no kuriem dažiem ir rozā ogas, kad tās ir nogatavojušās un citas ir sarkanas vai tumši sarkanas. Jebkurā konkrētā augā ietilpstošo zemenes klasterī ietilpst primārās ogas un sekundārās ogas. Galvenā oga ir lielākā, vispirms nogatavojas un ir visvairāk sēklu.

Kaitēkļi un slimības
Sertificēti zemeņu augi nozīmē, ka tie ir sertificēti bez kukaiņiem un slimībām, kas ir svarīgi, jo kukaiņu vīrusi ir postoši zemenēm. Dažas no visbiežāk sastopamajām insektu problēmām zemenēm ir zirnekļa ērces, vienādās bugs, ciklamēnu ērces, laputes, sakņu sīpoli, triecieni, griezes, biešu armijas un baltās lelles. Botrytis augļu puvums, kas pazīstams arī kā pelēks pelējums, ir visbiežāk sastopamā un viena no smagākajām zemeņu slimībām, kas skar visas augu daļas.